Porady dotyczące bezpieczeństwa w kajaku: Wiosłuj mądrze i bądź bezpiecznyMamy nadzieję, że przeczytałeś nasz Przewodnik po kajakach dla początkujących, spakowałeś swój niezbędny sprzęt i zapisałeś się na kilka lekcji kajakarstwa. Kiedy już pokonasz początkowe przeszkody związane z nauką wiosłowania i utrzymywania równowagi, twoim następnym krokiem będzie uderzanie w rzeki i jeziora wokół ciebie tak często, jak to możliwe. Dostanie się do kajaka nie jest trudna rzecz do zrobienia, ale to przychodzi z jego sprawiedliwego podziału ryzyka. Nawet doświadczony kajakarz może skończyć w szpitalu, jeśli nie jest wystarczająco ostrożny. Dlatego też przygotowaliśmy ten artykuł z kilkoma najbardziej przydatnymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa dla początkujących kajakarzy: bądź bezpieczny i baw się dobrze!

Poznaj swój sprzęt

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas pływania kajakiem jest to, że uprawiasz sport wodny. Oznacza to, że musisz mieć cały niezbędny sprzęt bezpieczeństwa wymagany przez prawo. Sprawdź swoją kamizelkę ratunkową, wiosło, kajak i wszystko inne, co może być związane z Twoim bezpieczeństwem. Czy jest ona w dobrym stanie? Czy masz właściwy rozmiar? Czy wszystko działa prawidłowo? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś "nie", napraw problem przed uderzeniem w wodę. Kolejną ważną rzeczą, którą należy wiedzieć o swoim kajaku jest jego pojemność. Idealnie byłoby, gdybyś siedział w kajaku, który może wygodnie posadzić jedną osobę. Jeśli pływasz z przyjaciółmi, upewnij się, że masz kajak, który może pomieścić dwie lub trzy osoby.

Jeśli jesteś początkujący, poproś o pomoc

Może być kuszące, aby pójść na kajaki samemu. W końcu to świetny sposób, aby spędzić czas z samym sobą i oczyścić swoje myśli. Jednak samotne pływanie kajakiem nie jest zalecane. W razie nagłego wypadku nie masz nikogo do pomocy, a to niebezpieczny sport na początek. Jeśli wybierasz się na kajaki z przyjacielem, upewnij się, że jest on osobą odpowiedzialną i posiada odpowiednie umiejętności. Jeśli są niedoświadczeni, może lepiej pójść z kimś, kto wie, co robi.

Kamizelka jest koniecznością

Odpowiednia kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa podczas pływania kajakiem, nie tylko podczas pobytu na wodzie, ale także podczas ładowania i rozładowywania kajaka z samochodu lub bagażnika dachowego samochodu. Powodem tego jest to, że nie chcesz wpaść do wody podczas próby wejścia do kajaka. Szczerze mówiąc, kajakarze prawie zawsze mają na sobie kamizelkę ratunkową. Jedyny czas, kiedy nie potrzebujesz kamizelki ratunkowej, to czas, kiedy rzeczywiście płyniesz kajakiem. Zanim wyruszysz na wodę, upewnij się, że poznałeś wszystkie zasady i przepisy dotyczące używania kamizelek ratunkowych.

Trzymaj się blisko brzegu

Dobrym pomysłem jest trzymanie się blisko brzegu, ponieważ pozwoli Ci to na szybkie wyjście z wody. Jeśli coś pójdzie nie tak, masz możliwość wydostania się i przejścia w bezpieczne miejsce. Jeśli jesteś na środku wody i coś pójdzie nie tak, będziesz musiał płynąć do brzegu i możesz być wyczerpany, kiedy tam dotrzesz. Trzymaj się blisko brzegu, a jeśli musisz wyjść do wody, upewnij się, że pozostajesz w swojej strefie komfortu. Pamiętaj, że musisz wiosłować z powrotem. Dlatego powinieneś wychodzić do wody tylko wtedy, gdy czujesz się świeżo i będziesz w stanie wrócić bez zbytniego zmęczenia.

Uważaj na inne łodzie

Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować. Dlatego podczas spływu kajakowego zawsze powinieneś uważać na inne łodzie. Jeśli widzisz nadchodzącą łódź, upewnij się, że wiosłujesz w kierunku brzegu lub uczyń się widocznym, aby druga łódź mogła cię zobaczyć. Dobrym pomysłem jest umieszczenie flagi kajakowej lub założenie kamizelki ratunkowej w jaskrawym kolorze, aby być bardziej widocznym. Jeśli płyniesz kajakiem po rzece, musisz zwracać uwagę na przepływ wody. Jeśli jesteś w pobliżu tamy, upewnij się, że trzymasz się z dala od środka rzeki, ponieważ obiekty mogą utknąć w strumieniu wody i zbyt szybko zbliżać się do ciebie.

Nie wystawiaj się zbytnio na działanie słońca

Ochrona przed słońcem jest ważna bez względu na to, gdzie jesteś, ale jest kluczowa, gdy płyniesz kajakiem. Dzieje się tak dlatego, że Twoja skóra może łatwo ulec poparzeniu, gdy siedzisz w kajaku. Możesz chronić się za pomocą kremu z filtrem, okularów przeciwsłonecznych, kapelusza i koszulki ochronnej. Pamiętaj, że słońce może być niebezpieczne nawet wtedy, gdy jest za chmurami. Promienie UV mogą dosięgnąć Cię nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest pochmurno. Dlatego tak ważne jest noszenie kremu z filtrem, nawet gdy jesteś na wodzie.

Zawsze miej oko na pogodę

Pogoda ma kluczowe znaczenie podczas spływów kajakowych. Większość wypadków kajakowych zdarza się, gdy pogoda jest zła. Jeśli wybierasz się na wodę, upewnij się, że sprawdzisz prognozę pogody. Możesz być w stanie pływać kajakiem, gdy prognoza pogody nie jest zbyt dobra. Jednak nie chcesz naciskać na swoje szczęście. Jeśli prognoza pogody nie jest idealna, powinieneś przełożyć swoją wyprawę kajakową.