5 głównych rodzajów kajaków: Który z nich jest dla Ciebie?‍Jeśli chodzi o kajakarstwo, istnieje wiele różnych rodzajów łodzi, które można wybrać. Wiele z nich jest znanych pod konkretnymi nazwami, które zaczynają się od słowa "kajak", po którym następuje rodzaj ryby, zwykle łosoś lub pstrąg. Jednak istnieje większe zróżnicowanie w rodzaju działań, które można wykonać w kajaku niż w przypadku jakiegokolwiek innego statku wodnego, i z tego powodu pomaga zrozumieć pięć głównych typów. Niektóre z nich są lepsze dla pewnych warunków i miejsc, podczas gdy inne są lepiej dostosowane do pewnych działań. Jeśli jesteś nowy w świecie kajaków, ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz w odniesieniu do różnych typów dostępnych. Przyjrzyjmy się!

Co to jest kajak?

Kajaki są często pierwszym doświadczeniem danej osoby związanym z przebywaniem na wodzie w łodzi. Są lekkie i stosunkowo łatwe w transporcie, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących. Chociaż mogą być używane do wielu tych samych czynności co kajaki, są mniej wydajne w większości z nich. Ich niższy poziom zwrotności sprawia, że znacznie gorzej nadają się do wędkowania, a także znacznie trudniej jest nimi wiosłować pod prąd. Kajaki są generalnie mniej wrażliwe na wysiłek wiosłującego i mają większy nieodłączny poziom oporu. Z tego powodu nie są one odpowiednie do działań, w których prędkość jest problemem, takich jak wyścigi. Są one jednak doskonałym wyborem do wiosłowania na spokojnej, chronionej wodzie. Są również świetną opcją dla rodzin, ponieważ są zarówno stabilne i pojemne, co czyni je bezpiecznymi dla dzieci.

Kajaki wędkarskie

Kajaki wędkarskie są zazwyczaj długie i wąskie, z dużym, otwartym kokpitem. Ich długość umożliwia im ślizganie się po wodzie, podczas gdy ich szerokość zapewnia dużą stabilność. Obie te cechy są ważne podczas łowienia z kajaka, ponieważ nie chcesz, aby łódź była niestabilna i nie chcesz, aby poruszała się zbyt szybko. Te cechy sprawiają, że są one również świetne do turystyki, ponieważ są bardzo stabilne i łatwe w nawigacji. Duży kokpit jest pomocny, ponieważ zapewnia łatwy dostęp do wody i z powrotem między łodzią a wodą. Może to być bardzo przydatne podczas łowienia ryb, ponieważ możesz potrzebować spuścić linię w wodzie, a następnie zwinąć ją z powrotem. Kajak wędkarski jest zazwyczaj wyposażony w uchwyty na wędki, które są przeznaczone do przechowywania wędek, gdy ich nie używasz.

Runnery są znane ze swojej szybkości i zwrotności

Są to najlepsze kajaki do wyścigów, ponieważ utrzymują prostą linię podczas wiosłowania pod prąd. Runnery są zazwyczaj dłuższe i węższe niż inne typy kajaków, z bardzo niskim środkiem ciężkości. Oznacza to, że są bardzo stabilne, ale mogą być również trudne do wsiadania i wysiadania, zwłaszcza jeśli łowisz z jednego z nich. Ich konstrukcja pozwala im na bardzo dobre prowadzenie i nawet jeśli przestaniesz wiosłować, będą nadal płynąć w tym samym kierunku. To może być pomocne, jeśli musisz wiosłować pod prąd, ale może również sprawić, że będą nieco trudne do kontrolowania, zwłaszcza w warunkach wiatru lub wiatru.

Kajaki turystyczne

Kajaki turystyczne są przeznaczone do długodystansowych wypraw i zazwyczaj są długie, wąskie i bardzo stabilne. Zazwyczaj mają kadłub o wysokim współczynniku proporcji (HPR) z dziobem w kształcie litery V lub "flow-through", który przecina wodę. Taka konstrukcja pomaga im łatwo i sprawnie pływać, a jednocześnie dzięki wysokiemu współczynnikowi HPR pozostają stabilne na wzburzonej wodzie. Zwykle mają duży kokpit z miejscem na dużo sprzętu i często są wyposażone w ster, aby ułatwić nawigację. Kajaki te świetnie nadają się na dalekie wyprawy, dzięki swojej stabilności i możliwości przewożenia sprzętu. Nie są one jednak najlepszym wyborem dla kogoś, kto chce wiosłować w spokojniejszych wodach, ponieważ są znacznie mniej zwrotne niż inne typy kajaków.

Kajaki morskie

Kajaki morskie są zaprojektowane tak, aby były lekkie, zwrotne i stabilne na wzburzonej wodzie. Ponieważ są węższe niż kajaki turystyczne, łatwiej jest nimi wiosłować pod prąd, ale są mniej stabilne. Szerszy kadłub może z łatwością przecinać wodę, dzięki czemu są znacznie szybsze niż kajaki turystyczne. W trudnych warunkach szerszy kadłub zapewnia większą stabilność niż kajak morski, a wiosłowanie nim może być mniej męczące. Ten typ kajaka nie jest przeznaczony do dalekich wypraw, ponieważ są one zbyt wąskie, aby przenosić znaczącą ilość sprzętu. Jeśli chcesz wiosłować w spokojniejszych wodach, kajak oceaniczny jest świetną opcją. Są one również stabilne i łatwe do wiosłowania, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących.

Whitewater Kayaks

Kajaki Whitewater są zaprojektowane specjalnie do trudnych rapidów i turbulentnych wód. Są krótsze i szersze niż kajaki turystyczne, mają bardzo agresywny design. Są mniej stabilne niż inne kajaki, ponieważ są zaprojektowane tak, aby tonąć w wodzie i wykorzystywać wagę wiosłującego jako balast. Jest to jeden z głównych powodów, że są tak zwrotne, ale również sprawia, że nie nadają się na spokojniejsze wody. Kajak whitewater jest zwykle wyposażony w spray skirt, czyli długi kawałek materiału, który owija się wokół nóg i zabezpiecza sznurkiem. Pomaga to utrzymać suchość podczas wiosłowania na wzburzonej wodzie. Ponieważ będziesz siedział niżej w kajaku, istnieje większe ryzyko, że zostaniesz zamoczony, więc spray skirt jest niezbędny. Kajaki Whitewater mogą być trudne do wiosłowania i sterowania, ale są świetną opcją dla miłośników sportów ekstremalnych.

Zastosowania

Teraz, gdy poznaliśmy pięć głównych typów kajaków, możesz zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Jeśli planujesz używać kajaka tylko na chronionych wodach, takich jak jeziora lub spokojne rzeki, kajak turystyczny jest świetnym wyborem. Jeśli chcesz mieć łódkę, która jest wydajna i łatwa do kontrolowania w każdych warunkach, biegacz jest idealną łódką. Jeśli planujesz zbadać otwarte wody oceanu, kajak morski jest najlepszym wyborem. Jeśli chcesz wybrać się na pełną wyzwań przygodę w wodzie białej, kajak wodny jest idealną łodzią dla Ciebie. Jeśli chcesz poznać wody chronione, ale chcesz czegoś szybszego i bardziej zwrotnego niż kajak turystyczny, dobrym wyborem może być kajak rekreacyjny. Jeśli chcesz wybrać się na spokojne, relaksujące wiosłowanie, kajak rekreacyjny jest dla Ciebie najlepszym wyborem.