Jak wybrać odpowiedni kajak dla siebie: Wszystko, co musisz wiedziećPodczas poszukiwania nowego hobby, ważne jest, aby wybrać coś, co można łatwo zaangażować się i cieszyć się. Zaletą kajakarstwa jest to, że jest idealne dla ludzi w każdym wieku, umiejętności i rozmiarów. Jest to również świetny sposób, aby uzyskać trochę świeżego powietrza, ćwiczeń i zobaczyć piękną naturę wokół ciebie. Ale z tak wielu różnych rodzajów kajaków tam, skąd wiesz, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie? Istnieje wiele rodzajów kajaków, a każdy z nich nadaje się do określonego środowiska lub aktywności. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniego kajaka do swojego stylu życia.

Podstawowe informację dla poczatkujących

Kajak to jednostka pływająca z jednym lub więcej otwartymi miejscami do siedzenia. Tradycyjnie wykonane z drewna i/lub włókna szklanego, są zaprojektowane do wiosłowania przez jedną osobę. Kajaki mogą być wykorzystywane do różnych działań, takich jak wędkarstwo, eksploracja, kemping, wycieczki i wyścigi. Jest to świetny sposób na zbliżenie się do natury, ćwiczenia i relaks. Kajak jest zwykle długi, wąski i stosunkowo lekki. Jest zaprojektowany do napędzania przez jedną lub więcej osób za pomocą wiosła o podwójnym ostrzu. Większość kajaków jest przeznaczona dla jednej osoby, choć jest też kilka modeli, które mogą pomieścić dwie osoby.

Kajak solo

Kajaki solo są przeznaczone dla jednej osoby do wiosłowania, nawigacji i łowienia ryb. Są one przeznaczone do używania na wodach stojących, takich jak jeziora, stawy lub zatoki. Są również idealne na spokojne, osłonięte wody przybrzeżne. Długość tych kajaków różni się w zależności od rodzaju wody, na której chcesz go używać. Dłuższy kajak jest lepszy do pokonywania długich dystansów na otwartych wodach, podczas gdy krótszy kajak jest bardziej odpowiedni na spokojne wody. Kajaki te są powszechnie wykonane z rotomoulded plastiku, włókna szklanego lub Kevlaru wzmocnionego epoksydem. Materiały te są bardzo trwałe, łatwe w manewrowaniu i lekkie. Niektóre kajaki solo mają nawet wbudowane siedzenie, aby ułatwić wiosłowanie. Te kajaki mają również tendencję do bycia bardziej przystępnymi cenowo niż inne modele.

Kajaki tandemowe

Kajaki tandemowe są przeznaczone dla dwóch osób do wiosłowania i nawigacji z. Kajaki te są przeznaczone na otwarte wody, takie jak jeziora, zatoki i otwarty ocean. Są one również wykonane dla spokojnych, osłoniętych wód przybrzeżnych. Długość tych kajaków różni się w zależności od rodzaju wody, na której chcesz go używać. Dłuższy kajak jest lepszy do pokonywania długich dystansów na otwartych wodach, podczas gdy krótszy kajak jest bardziej odpowiedni na spokojne wody. Kajaki tandemowe wykonane są z tworzywa sztucznego formowanego rotacyjnie, włókna szklanego lub Kevlaru wzmocnionego epoksydem. Materiały te są bardzo trwałe, łatwe w manewrowaniu i lekkie. Niektóre kajaki posiadają nawet opcję regulacji siedzeń lub podnóżków, aby dostosować je do różnych użytkowników. Te kajaki są zazwyczaj droższe niż kajaki solo, ale są zaprojektowane dla optymalnej stabilności i bezpieczeństwa.

Kajaki składane

Kajaki składane są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej kompaktowe dla łatwego przenoszenia i wygodnego przechowywania. Zazwyczaj wykonane są z kombinacji rotomoulded plastic, Kevlar wzmocniony epoksydem lub kombinacji drewna, tkaniny i żywicy. Kajaki te przeznaczone są na spokojne, osłonięte wody przybrzeżne lub małe jeziora. Nie nadają się na otwarte wody lub długie dystanse. Ich kompaktowe rozmiary ułatwiają transport i przechowywanie. Większość składanych kajaków posiada również wbudowane koła, aby jeszcze bardziej ułatwić ich przemieszczanie. Kajaki te są często droższe niż inne typy.

Kajaki typu sit-in

Kajaki typu sit-in są zaprojektowane tak, aby jedna osoba mogła siedzieć w kajaku podczas wiosłowania. Kajaki te są przeznaczone na wody otwarte, takie jak jeziora, zatoki, otwarty ocean i spokojne, osłonięte wody przybrzeżne. Długość tych kajaków różni się w zależności od rodzaju wody, na której chcesz go używać. Dłuższy kajak jest lepszy do pokonywania długich dystansów na otwartych wodach, podczas gdy krótszy kajak jest bardziej odpowiedni na spokojne wody. Kajaki typu sit-in są wykonane z rotomouldingu z tworzywa sztucznego, włókna szklanego lub Kevlaru wzmocnionego epoksydem. Materiały te są bardzo trwałe, łatwe w manewrowaniu i lekkie. Większość kajaków posiada również opcję regulacji siedziska, aby dostosować je do różnych użytkowników. Kajaki te są zazwyczaj droższe od pozostałych typów.

Stand-up Paddleboards (SUP)

Stand-up paddleboards są zaprojektowane do stania na nich podczas wiosłowania. Są one zwykle krótsze i szersze niż typowy kajak, ale są też szersze i bardziej płaskie niż deska surfingowa. Są one przeznaczone do spokojnych, osłoniętych wód przybrzeżnych i innych wód stojących. Nie nadają się na otwarte wody ani na długie dystanse. Stand-up paddleboards są wykonane z szerokiej gamy materiałów, w tym z tworzywa sztucznego formowanego rotacyjnie, włókna szklanego, Kevlaru wzmocnionego epoksydem, drewna i korka. Są bardzo trwałe, łatwe w manewrowaniu i lekkie.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie typ kajaka

Zanim zaczniesz zakupy kajaka, ważne jest, aby zdecydować, do czego chcesz go używać. Weź pod uwagę swój poziom umiejętności, jak często planujesz go używać i rodzaj wody, po której będziesz wiosłować. Istnieje wiele różnych typów kajaków tam, więc ważne jest, aby wybrać jeden, który pasuje do Twoich potrzeb.